Wyszukiwarka

Modrzewiowy dwór w Lipnicy Dolnej

 

Modrzewiowy dwór w Lipnicy Dolnej z 1781 roku to pozostałość po rodzinie Rylskich. Jest to duży, parterowy, drewniany dwór rozplanowany został na rzucie wydłużonego prostokąta, z wysokim dwuspadowym dachem. Dwór zajmuje centralne miejsce w ogrodzie. Szczególnie interesujący jest od elewacji frontowej, gdzie znajdował się ganek, starannie wykończony, zdobiony wycinanką, co stanowiło mało spotykane na tym terenie założenie architektoniczne. Dwór posiadał pięć pokoi, w tym jeden gościnny, w którym odbywały się bale. Właściciele dworu posiadali również bogatą bibliotekę.

Ostatnim właścicielem dworu była Anna Chmielewska z domu Rylska. Obecnie dwór jest własnością Urzędu Gminy Brzyska. Jest on mocno zniszczony, ponieważ nikt go nigdy nie remontował. Drzewostan w parku o powierzchni 2 ha także uległ dewastacji. Dwór w Lipnicy Dolnej wybudowany w II połowie XVIII wieku przez długie lata należał do rodziny Rylskich. Dworek posiada ganek bogato zdobiony ażurową rzeźbą w drewnie a otoczony jest zabytkowym parkiem.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl