Wyszukiwarka

Kaplica Matki Bożej Bolesnej w Strzyżowie

 

Pochodząca z ok. 1900 r. kaplica wybudowana na wzniesieniu, znajdująca się na północ od miasta Strzyżowa przed lasem Ratośniówki jest miejscem kultu Matki Bożej Bolesnej.

Kaplica domkowa wybudowana jest z charakterystycznej w naszym regionie czerwonej cegły. Przed kaplicą usytuowana jest płyta kamienna oprawiona w dębowe ramy i zapis, który informuje, że fundatorem był Sebastian Gaworek, strzyżowski malarz. Wewnątrz znajdują się dwa obrazy z I poł. XIX w.: obraz Matki Bożej Różańcowej i Matki Bożej Szkaplerznej. Legenda głosi, że pierwsza kapliczka w tym miejscu została wybudowana w XII w., kiedy Strzyżów został cudownie ocalony: „spadł krwawy deszcz, który powstrzymał Tatarów przed wkroczeniem do miasta”.

Po dziś dzień mieszkańcy Strzyżowa i okolic powierzają tam swoje intencje podczas Drogi Krzyżowej do Kaplicy oraz odbywających się tam innych nabożeństw.

Do kaplicy można dojechać ul. Leśną. Oświetlona trasa widokowa na panoramę Strzyżowa i okolic, którą dochodzimy do kaplicy zachęca do fotografowania i malowania o każdej porze roku.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl